Oconomowoc High School
View by Type 
 
  View:

Sunday, Apr 26, 2015

Monday, Apr 27, 2015
Time Event Details Comments
2:40pm
3:30pm
Senior Online Scheduling  OHS Library
3:00pm
5:00pm
Driver's Education Class   Room 236
4:15pm Golf:Boys JV Meet   (Postponed) vs. Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, Watertown, West Bend East, West Bend West, Wisconsin Lutheran @ Oconomowoc Country Club
4:15pm Golf:Boys Varsity Meet  Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, Watertown, West Bend West, Wisconsin Lutheran vs. West Bend East @ West Bend Country Club
4:30pm Baseball:Boys Varsity Game  vs. Sun Prairie @ Oconomowoc - Roosevelt Field
4:30pm Baseball:Boys JV Game  vs. Sun Prairie @ Oconomowoc High School - Diamond - Baseball ~ Upper Fields
5:00pm Lacrosse:Girls Varsity Game  vs. Arrowhead @ Nature Hill Intermediate School - Athletic Field - Lacrosse/Football
5:00pm Softball:Girls Varsity Game  Sun Prairie @ Sun Prairie High School
5:00pm Softball:Girls JV Game  Sun Prairie @ Sun Prairie High School
5:00pm
8:00pm
Theater Department- Tech Week Meals by DM&P's  OHS Cafeteria/MPR 150

Tuesday, Apr 28, 2015
Time Event Details Comments
2:40pm
3:30pm
Senior Online Scheduling  OHS Library
3:00pm
5:00pm
Driver's Education Class   Room 236
4:00pm Baseball:Boys JV Triangular  Watertown vs. Beaver Dam @ Beaver Dam High School
4:00pm Track and Field:Boys JV Triangular  Beaver Dam @ Beaver Dam High School
4:00pm Track and Field:Girls JV Triangular  Watertown vs. Beaver Dam @ Beaver Dam High School
4:15pm Golf:Boys JV2 Meet  vs. Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, Watertown @ Rolling Hills Country Club
4:15pm Tennis:Boys Varsity Meet  vs. Slinger @ Oconomowoc High School - Tennis Courts - All
4:15pm Tennis:Boys JV Meet  vs. Slinger @ Oconomowoc High School - Tennis Courts - All
4:30pm Baseball:Boys Varsity Game  vs. Wisconsin Lutheran @ Oconomowoc - Roosevelt Field
4:30pm Baseball:Boys JV Game  vs. Wisconsin Lutheran @ Oconomowoc High School - Diamond - Baseball ~ Upper Fields
4:30pm Baseball:Boys JV2 Game  Wisconsin Lutheran @ Wisconsin Avenue Park
4:30pm Soccer:Girls JV Game  West Bend West @ West Bend West High School
5:00pm
8:00pm
Theater Department- Tech Week Meals by DM&P's  OHS Cafeteria/MPR 150
6:30pm Soccer:Girls Varsity Game  West Bend West @ West Bend West High School
7:00pm
9:00pm
ACT Prep class   Room 313

Wednesday, Apr 29, 2015
Time Event Details Comments
1:00pm Golf:Boys Varsity Invitational  Slinger, Hartford Union, Marquette, Waukesha South, Kettle Moraine, Waukesha West, Cedarburg, Wauwatosa East, Brookfield East, West Allis Nathan Hale, Fond du Lac, Whitefish Bay, Germantown, Homestead, Sussex Hamilton, Madison Memorial, Onalaska, Menomonee Falls, Arrowhead, Pius XI vs. Brookfield Central @ Wanaki Golf Course
2:40pm
3:30pm
Senior Online Scheduling  OHS Library
3:00pm
5:00pm
Driver's Education Class   Room 236
6:00pm
7:30pm
OHS Dance Team Tryout Parent Info Meeting  OHS Cafeteria/MPR 150

Thursday, Apr 30, 2015
Time Event Details Comments
2:40pm
3:30pm
Senior Online Scheduling  OHS Library
3:00pm
5:00pm
Driver's Education Class   Room 236
4:15pm Golf:Boys JV Meet  Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, West Bend East, West Bend West, Wisconsin Lutheran vs. Watertown @ Watertown Country Club
4:15pm Golf:Boys Varsity Meet  Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, West Bend East, West Bend West, Wisconsin Lutheran vs. Watertown @ Watertown Country Club
4:15pm Tennis:Boys Varsity Meet  West Bend West @ West Bend West High School
4:15pm Tennis:Boys JV Meet  West Bend West @ West Bend West High School
4:30pm Baseball:Boys JV2 Game  vs. Wisconsin Lutheran @ Oconomowoc High School - Diamond - Baseball ~ Upper Fields
4:30pm Baseball:Boys Varsity Game  Wisconsin Lutheran @ WI Lutheran - Rainbow (Kuenn) Park
4:30pm Baseball:Boys JV Game  Wisconsin Lutheran @ Wisconsin Avenue Park
4:30pm Soccer:Girls JV Game  vs. Waukesha North @ Oconomowoc High School - Stadium - Soccer
4:30pm Softball:Girls Varsity Game  Wisconsin Lutheran @ McCarty Park
6:30pm Soccer:Girls Varsity Game  vs. Waukesha North @ Oconomowoc High School - Stadium - Soccer
7:30pm Lacrosse:Girls Varsity Game  Franklin @ Franklin High School

Friday, May 1, 2015
Time Event Details Comments
TBD Softball:Girls Varsity Jamboree  Baraboo, Beaver Dam, Catholic Central, Union Grove, Sauk Prairie, Wauwatosa East, Madison West, DeForest, Dodgeland, Madison La Follette, Monona Grove, New Berlin West, Nicolet, Waukesha North, Whitnall, Columbus, Appleton Xavier, Portage vs. Poynette @ Poynette High School
1:00pm Tennis:Boys Varsity Invitational  Oak Creek, Stevens Point, Fond du Lac, Pulaski, Green Bay Preble, New Berlin Eisenhower, Waukesha South vs. De Pere @ De Pere
3:00pm
5:00pm
Driver's Education Class   Room 236
4:15pm Golf:Boys JV2 Meet  Beaver Dam, Hartford Union, Watertown vs. Slinger @ Washington County Golf Course
6:00pm
9:00pm
Lakers Basketball  OHS Field House
6:30pm Soccer:Girls JV Quad  Arrowhead @ Arrowhead High School - North Campus

Saturday, May 2, 2015
Time Event Details Comments
TBD Softball:Girls Varsity Jamboree  Gale-Ettrick-Trempealeau, Beaver Dam, Catholic Central, Appleton East, Stoughton, Wauwatosa East, Wisconsin Dells, Madison West, DeForest, Dodgeland, Madison La Follette, New Berlin West, Nicolet, Shawano Community, Waukesha North, Whitnall, Columbus, Wilmot Union, Bay Port, Portage, Westosha Central vs. Poynette @ Poynette High School
08:00am Golf:Boys Varsity Invitational  Burlington Area School District, Franklin, Beaver Dam, Kenosha Tremper, Watertown, South Milwaukee, Badger, Delavan-Darien, Waterford, Kettle Moraine, The Prairie, Waukesha West, Beloit Memorial, Catholic Memorial, Madison West, Fort Atkinson, Janesville Craig, Madison East, Mukwonago, Pius XI, Waukesha North, Waukesha South, Whitnall, Westosha Central, Arrowhead Red vs. Parker @ Riverside Golf Course
2015 ASHENFELTER
08:30am Golf:Boys JV Invite  Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, Watertown, West Bend East, Wisconsin Lutheran vs. West Bend West @ West Bend Lakes Golf Course
08:30am Golf:Boys JV Meet   (Postponed to 05-16-15) Beaver Dam, Hartford Union, Slinger, Watertown, West Bend East, Wisconsin Lutheran vs. West Bend West @ West Bend Lakes Golf Course
08:30am Track and Field:Boys Varsity Invitational  Franklin, Muskego, Kettle Moraine, Waukesha West, Cedarburg, Homestead, Sheboygan North, Waukesha South, West Allis Nathan Hale, Arrowhead, Brookfield East vs. Waukesha North @ Waukesha North High School
08:30am Track and Field:Girls Varsity Invitational  West Bend West, Racine Horlick, Union Grove, Kettle Moraine, Waukesha West, Cedarburg, Catholic Memorial, Sheboygan North, West Allis Nathan Hale, Arrowhead vs. Waukesha North @ Waukesha North High School
09:00am
1:00pm
Laker bball  OHS Field House
09:00am Soccer:Girls JV Quad  Arrowhead @ Arrowhead High School - North Campus
09:00am Tennis:Boys Varsity Invitational  Oak Creek, Stevens Point, Fond du Lac, Pulaski, Green Bay Preble, New Berlin Eisenhower, Waukesha South vs. De Pere @ De Pere
09:00am Tennis:Boys JV Invitational  Cedarburg, Port Washington, Madison Memorial, Verona, De Pere, Sussex Hamilton vs. Waukesha South @ Woyahn Complex
11:00am Baseball:Boys Varsity Game  Madison Memorial @ Mansfield Stadium
6:00pm
9:00pm
FFA Award Banquet  OHS Cafeteria/MPR 150
11:00pm Baseball:Boys JV Game  Madison Memorial @ Olson Field- Jefferson Middle School